S3G300-AK13-51 HyBlade 2-hast är en axialfläkt med korggaller från ebm-papst. Fläkten drivs av en effektiv EC-motor som reducerar energianvändningen och erbjuder hög verkningsgrad tack vare HyBlade-teknologin – en innovativ hybridkonstruktion av fläktbladen. Fläkten kännetecknas av en låg ljudnivå, endast 55. 0 dB(A), och en vikt på 2. 5 kg. Fläkten kan monteras i valfritt läge och har en driftstemperatur mellan -25 och +60°C. Med ett luftflöde på 2265. 0 m3/h är denna fläkt idéell för användning i ventilationssystem, värmeåtervinning och kylaggregat. Se databladet på produktsidan för fullständig teknisk information.
Teknisk specifikation
| Produktattribut | Värde |
|---|---|
| Luftflöde vid 0 Pa | 2265 m³/h |
| Varvtal | 1500 rpm |
| Effekt | 85 W |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Spänning | 1~230 VAC |
| Fläkthjul | Plast PP-GF40 |
| Lagertyp | Kullager |
| Kapslingsklass | IP54 |
| Motorskydd | Övertemperaturskyddad motor och elektronik |
| Motorbeteckning | A3G300AK1351 |
| Motor | EC-motor för minskad energianvändning, integrerad elektronik. Svart rotor försedd med kondensvattenhål. |