S3G500-AK07-G5
S3G500-AK07-G5
EBM Papst SKU: S3G500AK07G5
Beskrivning:
  • Säkra betalningmetoder
S3G500-AK07-G5 från EBM-Papst är en kraftfull EC-axialfläkt med HyBlade-teknik, utrustad med den elektroniskt kommuterade motorn M3G084-DF. Fläkten drivs med 230 V AC och levererar ett imponerande luftflöde på 3 820 m³/h – med hög verkningsgrad och intelligent styrning. Tack vare EC-motorn kombineras energieffektivitet med avancerade funktioner som PID-regulator, mjukstart och RS-485 MODBUS-RTU-kommunikation.
  • Luftflöde: 3 820 m³/h, statiskt tryck: 74 Pa
  • Spänning: 230 V AC (200–277 V), 50/60 Hz
  • Effekt: 250 W, märkström: 1,1 A
  • Varvtal: 970 rpm, ljudtrycksnivå: 62 dB(A)
  • 5-bladigt HyBlade-hjul med sickelformade S-blad, PP-belagd pressad plåt
  • Kapslingsklass IP55, kullager, driftsläge S1
  • Termiskt överlastskydd (TOP), aktiv PFC och PWM/0–10 V styringång
  • Skyddsgaller av stål (RAL 9005), hus av gjuten aluminium, totalvikt 7,4 kg
Teknisk specifikation
PDFDatablad (PDF) - Ladda ner
ProduktattributVärde
Luftflöde vid 0 Pa3820 m³/h
Varvtal970 rpm
Effekt250 W
Frekvens50/60 Hz
Spänning230 V AC VAC
StativFläkten är utförd med skyddsgaller för kort munstycke (short nozzle). Skyddsgallret är tillverkat av stål belagt med svart plast (RAL 9005). Fläktens totala storlek är 500 mm och den väger 7,4 kg. Kondensdräneringshål finns på rotorsidan. Monteringsläget är med axel horisontellt eller rotor nedåt som standard, rotor uppåt är möjligt på begäran.