A2D170-AA04-01
A2D170-AA04-01
EBM Papst SKU: A2D170AA0401
Beskrivning:
  • Secure payment methods
The A2D170-AA04-01 from EBM-Papst is a robust axial fan measuring 170x170x65 mm, designed for high-performance industrial ventilation. The fan is powered by a three-phase AC motor (M2D068-BF) and can be connected in delta at 230 V or star at 400 V. With an airflow of up to 470 m³/h and ball bearings for long operating life, it is a reliable choice for demanding applications.
  • Voltage: 230/400 V AC, 50/60 Hz
  • Airflow: up to 470 m³/h (free air, 50 Hz)
  • Speed: 2,750/3,100 rpm
  • Power: 45 W, rated current 0.13 A
  • Bearing type: ball bearings for long service life
  • Protection class: IP44
  • Operating temperature: -25 °C to +50 °C (50 Hz)
  • Certified according to CE and CCC, insulation class B
Technical specifications
PDFDatasheet (PDF) - download
Product attributeValue
Airflow at 0 Pa470 m³/h
Speed2750/3100 rpm
Power45W
Frequency50/60 Hz
Voltage230/400 V AC VAC
Motor frameThe fan has a size of 170 mm and is designed for installation in any position. Screws with a maximum clearance of 5 mm are used for mounting. There are no condensation drain holes on the casing. The unit complies with standards EN60034-1, EN60204-1, and EN60335-1.
Casingpainted black, 170 mm axial fan
ImpellerThe impeller is made of die-cast aluminum and has 6 straight blades (A-series). The rotor surface is painted black. The airflow direction is marked V and the direction of rotation is counter-clockwise when looking at the rotor. In free air and at 50 Hz, an airflow of up to 470 m³/h is achieved.