A2D170-AA04-01
A2D170-AA04-01
EBM Papst SKU: A2D170AA0401
Beskrivning:
  • Säkra betalningmetoder
A2D170-AA04-01 från EBM-Papst är en robust axialfläkt i storleken 170x170x65 mm, konstruerad för industriell ventilation med hög prestanda. Fläkten drivs av en trefasig AC-motor (M2D068-BF) och kan anslutas i delta vid 230 V eller stjärna vid 400 V. Med ett luftflöde på upp till 470 m³/h och kullager för lång drifttid är den ett pålitligt val för krävande tillämpningar.
  • Spänning: 230/400 V AC, 50/60 Hz
  • Luftflöde: upp till 470 m³/h (fri luft, 50 Hz)
  • Varvtal: 2 750/3 100 rpm
  • Effekt: 45 W, märkström 0,13 A
  • Lagertyp: kullager för lång livslängd
  • Kapslingsklass: IP44
  • Driftstemperatur: -25 °C till +50 °C (50 Hz)
  • Certifierad enligt CE och CCC, isolationsklass B
Teknisk specifikation
PDFDatablad (PDF) - Ladda ner
ProduktattributVärde
Luftflöde vid 0 Pa470 m³/h
Varvtal2750/3100 rpm
Effekt45 W
Frekvens50/60 Hz
Spänning230/400 V AC VAC
StativFläkten har en storlek på 170 mm och är konstruerad för installation i valfritt läge. Skruvar med max 5 mm frigång används för montering. Det finns inga kondensavvattningshål på höljet. Enheten uppfyller standarderna EN60034-1, EN60204-1 och EN60335-1.
Höljemålad svart, 170 mm axialfläkt
FläkthjulFläkthjulet är tillverkat av pressgjuten aluminium och har 6 rakblad (A-serie). Rotorytan är målad svart. Luftflödesriktningen är märkt V och rotationsriktningen är moturs sett mot rotorn. Vid fri luft och 50 Hz uppnås ett luftflöde på upp till 470 m³/h.