A2D200-AA02-33
A2D200-AA02-33
EBM Papst SKU: A2D200AA0233
Beskrivning:
  • Säkra betalningmetoder
A2D200-AA02-33 från EBM-Papst är en robust axialfläkt för växelström, designad för krävande industriella ventilationsapplikationer. Fläkten drivs av trefasmotorn M2D068-CF och kan anslutas i delta vid 230 V AC eller i stjärna vid 400 V AC. Med ett svartlackerat stålhjul på 200 mm och IP44-kapslingsklass levererar den pålitlig prestanda i tuffa miljöer.
  • Spänning: 230 V AC (Δ) / 400 V AC (Y)
  • Varvtal: 2800 rpm vid 50 Hz / 3150 rpm vid 60 Hz
  • Effekt: 53/70 W
  • Kapslingsklass: IP44
  • Lagertyp: kullager för lång livslängd
  • Fläkthjul: 5-bladigt plåtstål, svartlackerat, Ø 200 mm
  • Rotationsriktning: moturs sett mot rotorn
  • Vikt: 1,6 kg
Teknisk specifikation
PDFDatablad (PDF) - Ladda ner
ProduktattributVärde
Varvtal2800/3150 rpm
Effekt53/70 W
Frekvens50/60 Hz
Spänning230 V AC / 400 V AC VAC
FläkthjulFläkthjulet är tillverkat av plåtstål och är svartlackerat. Det har 5 blad och luftflödesriktningen är V (se produktritning). Rotationsriktningen är moturs sett mot rotorn. Fläkthjulet har en diameter på 200 mm.